Film promocyjny o IGCZ PAN
40-lecie Instytutu Genetyki Człowieka Polskiej Akademii Nauk
„DNA – cząsteczka życia. Diamentowy jubileusz podwójnej helisy” – cz. II
Konferencja poświęcona odkryciu modelu podwójnej helisy kwasu deoksyrybonukleinowego (DNA).
Wypowiedzi prof. Ryszarda Słomskiego i Krzysztofa Szyftera.
Dr hab. Natalia Rozwadowska z Instytutu Genetyki Człowieka PAN w 14 odcinku „W prostych słowach” pod tytułem: „Terapia genowa” opowiada m.in o tym, że: odkrycie budowy ludzkiego DNA zmieniło świat medycyny. Pozwoliło między innymi poznać przyczyny wielu chorób. Dziś, kilkadziesiąt lat później, dzięki wiedzy i doświadczeniu genetyków powstają terapie genowe. Na czym one polegają? Prosimy posłuchać.
Naukowcy z Instytutu Genetyki Człowieka PAN w 15 odcinku „W prostych słowach” pod tytułem: „DNA, komórka i bystre dzieciaki” odkrywają tajemnice ludzkich genów. Oczywiście, przy użyciu prostego języka.
Profesor Michał Witt, dyrektor Instytutu Genetyki Człowieka PAN w Poznaniu w 9 odcinku programu naukowego „Platon Cafe” zatytułowanego „Testy genetyczne” występuje w roli eksperta.
Kolejny odcinek programu naukowego „W prostych słowach” zatytułowany Komórki IPS.
W komórkach macierzystych ogromne nadzieje pokładają naukowcy, lekarze, a przede wszystkim pacjenci. Komórki IPS to jeden z rodzajów komórek macierzystych, które genetycy zaczynają stosować w leczeniu różnych schorzeń. Jakie to schorzenia i co nowego wiemy o komórkach macierzystych? Odpowiada dr hab. Natalia Rozwadowska, jak zawsze prosto i ciekawie..
Od lat naukowcy udowadniają, że najważniejsze schematy działania naszego organizmu są zapisane w naszych genach. Dla wielu osób bywa to wytłumaczeniem np. dla prowadzenia niezdrowego stylu życia. Ale nie tylko to co dostaniemy w genetycznym spadku po naszych przodkach wpływa na to, jacy jesteśmy. W nowym odcinku programu naukowego „W prostych słowach” dr hab. Maciej Giefing z IGC PAN opowie o Epigenetyce.