Kierownik Samodzielnej Grupy Badawczej Regionalnego Centrum Medycyny Cyfrowej (SGB RCMC). Jest absolwentką kierunku Biotechnologia na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz studiów w zakresie Menadżer Projektu Badawczo-Rozwojowego na Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu. Z Instytutem Genetyki Człowieka związana od roku 1997, gdzie zrealizowała pracę magisterską, a następnie doktorską, uzyskując w roku 2010 tytuł dr. n. med. Praca doktorska została wyróżniona I nagrodą Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego. Tytuł doktora hab. n. med. uzyskała w 2019 roku w tej samej jednostce.
Główne zainteresowania badawcze koncentrują na medycynie personalizowanej i translacyjnej w chorobach układu krążenia i chorobach związanych z wcześniactwem. Od 20 lat prowadzi współprace naukowe krajowe i zagraniczne dotyczące badań genetycznych nad patogenezą i przebiegu tętniaków aorty brzusznej (ang. abdominal aortic aneurysm, AAA). Bezpośrednio współpracuje z ośrodkami z USA (Sigfried and Janet Weis Center for Research, Geisinger Health System), Wielkiej Brytanii (Uniwersytet w Oxfordzie i Uniwersytet w Leicaster) oraz Szwecji (Uniwersytet Karolinska). Za badania nad podłożem genetycznym AAA w populacji polskiej uzyskała prestiżową nagrodę Camillo Di Croce na konferencji International Meeting on Aortic Disease w Belgii, a także dwukrotnie została laureatką nagrody Polskiego Towarzystwa Chirurgii Naczyniowej. Uzyskała również Nagrodę Dydaktyczną Polskiego Towarzystwa Genetyki Człowieka za tłumaczenie podręcznika do genetyki dla studentów medycyny „Genetyka człowieka. Rozwiązywanie problemów medycznych” (Wyd. Nauk. PWN) autorstwa Bruce’a R. Korfa.
W badaniach translacyjnych kierowała interdyscyplinarnym zespołem naukowym w projekcie MEDPIG NCBiR, INNOMED (2012-2018) dotyczącym zastosowania ksenotransplantów naczyń krwionośnych i skóry w leczeniu miażdżycy tętnic kończyn dolnych i ran niedokrwiennych u ludzi (projekt MEDPIG NCBiR, INNOMED). Obecnie zakresie badań translacyjnych realizuje projekt The NetZeroAICT dotyczący zastąpienia środka kontrastowego w badaniach tomografii komputerowej algorytmem AI („sztuczny kontrast”). Projekt ten finansowany jest ze środków HORYZONT Europa (2023-2028; https://netzeroaict.eu/) i kierowany przez naukowców z Oksfordu.
Aktualnie w zakresie prowadzonej tematyki badawczej zajmuje się utworzeniem w IGC PAN repozytorium próbek DNA, biobanku sekwencji DNA, wdrożeniem nowych technik analitycznych jak PCR emulsyjny i sekwencjonowanie nanoporowe oraz wytworzeniem narzędzi bioinformatycznych i algorytmów AI do analizy danych genetycznych i medycznych. Istotnym aspektem prowadzenia badań jest ich interdyscyplinarność, obejmująca powiązanie wyników badań omicznych z histopatologiią cyfrową, fenotypem klinicznym i wynikami badań obrazowych: tomografii komputerowej i badań ultrasonograficznych.