Już od dziś pacjenci mogą skorzystać z nowoczesnego, polskiego testu diagnostycznego jednocześnie wykrywającego wirusa grypy i koronawirusa w specjalnie przystosowanym do tego celu laboratorium w Instytucie Genetyki Człowieka Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu. To pierwsza w Polsce diagnostyka oparta na innowacyjnym autorskim opracowaniu naukowców z tego instytutu uruchomiona na szeroką skalę dla Polaków.
Inne wydarzenia - 2020
Nowe granty w IGC PAN
Projekty Instytutu Genetyki Człowieka PAN, które uzyskały dofinansowanie w konkursach Narodowego Centrum Nauki
Stanowisko Komitetu Genetyki Człowieka i Patologii Molekularnej PAN
dotyczące nadużywania problematyki genetycznej w dyskursie publicznym z dnia 29 października 2020 r.
Stanowisko Polskiego Towarzystwa Genetyki Człowieka (PTGC)
dotyczące zasad i warunków podejmowania indywidualnych decyzji prokreacyjnych w przypadkach ryzyka pojawienia się wad wrodzonych lub wystąpienia zaburzeń rozwojowych u potomstwa.
Prof. Ryszard Słomski ekspertem „IAP MEMBER ACADEMY FOCAL POINT”
Prof. Ryszard Słomski został powołany na eksperta organizacji InterAcademy Partnership (IAP) i będzie pełnił funkcję „member academy Focal Point”.
Współpraca z Lechem Poznań w zakresie testów na koronawirusa
Instytut Genetyki Człowieka PAN rozpoczął współpracę w Klubem Lech Poznań w zakresie testów diagnostycznych w kierunku SARS-CoV-2. Próbki są pobierane przez nasz zespół wyjazdowy, a badanie przeprowadzane jest w Laboratorium Diagnostyki COVID-19 przy IGC PAN.
IGC PAN koordynatorem projektu Twinning w programie Horyzont 2020
Instytut Genetyki Człowieka PAN (koordynator) we współpracy z Uniwersytetem w Gandawie (Belgia), Uniwersytetem w Ulm (Niemcy) oraz Uniwersytetem w Groningen (Holandia) od stycznia 2021 r. rozpocznie realizację projektu pt. „On the road to excellence in unravelling the (epi)genetic landscape of hematologic neoplasms” – NEXT LEVEL, finansowanego ze środków Programu Horyzont 2020 w ramach konkursu Twinning. Konsorcjum otrzyma dofinansowanie w wysokości 899 525 EUR.